5 pytań, które powinieneś zadać na rozmowie o pracę

        Rozmowa rekrutacyjna, to ten element poszukiwania nowej pracy, który stresuje Was najbardziej. Jako rekruterzy dobrze o tym wiemy, dlatego chcemy Wam pomóc opanować negatywne emocje i zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Dla firmy poszukującej nowego pracownika, oprócz kompetencji twardych oraz miękkich, bardzo ważne jest jego zaangażowanie. Zadaniem rekrutera jest ocenienie, podczas tej krótkiej rozmowy, czy kandydat okaże się zmotywowanym pracownikiem. Jednym ze sposobów, aby, jako kandydat, tego dowieść jest przygotowanie zestawu pytań do zadania rekruterowi. Nie dość, że wykażesz zainteresowanie pracą, to jeszcze sam wyniesiesz z tego sporo cennej wiedzy. Oto pięć propozycji pytań, które przygotowali nasi specjaliści.

1. Jakie są możliwości rozwoju na tym stanowisku?

Zadając to pytanie zasygnalizujesz rekruterowi, że poszukujesz firmy, z którą będziesz mógł się związać na długie lata. To kryterium jest dla firmy niezwykle istotne. Nawet najlepszy kandydat jest dla firmy kiepskim wyborem, jeśli zmienia pracę w tempie błyskawicy.

Kolejnym plusem dla Ciebie za zadanie tego pytania jest pokazanie ambicji i determinacji w dążeniu do własnego rozwoju zawodowego. Ta cecha jest ważna dla każdego pracodawcy.

2. W jaki sposób mierzone są efekty na tym stanowisku?

Zadanie tego pytania pokazuje, że jako pracownik chcesz wnieść określoną wartość do firmy. Zależy Ci, aby sprawdzić się w swojej roli i wykazać się na danym stanowisku. Dla rekrutera jest to doskonały sygnał, że nie jesteś osobą, która jedynie oczekuje korzyści, ale również chce dać coś w zamian. Pracownicy to kapitał i inwestycja organizacji, dlatego efektywność i skuteczność ich działań są bardzo ważnym aspektem funkcjonowania firmy.

3. Jakich wyzwań powinienem się spodziewać na tym stanowisku?

Pytanie jest o tyle sprytne, że nie tylko prezentujesz siebie w korzystnym świetle, ale masz także okazję sam dowiedzieć się wiele na temat firmy. Reakcja rekrutera na to pytanie pokaże Ci, czy wszystko funkcjonuje w niej tak jak powinno oraz czy stanowisko okaże się zgodne z Twoimi wyobrażeniami.

4. Czy coś w moim CV Pana/Panią zaniepokoiło?

Tym pytaniem otwierasz sobie możliwość na dopowiedzenie czegoś, co dla rekrutera mogło okazać się niejasne. Czasami jest to szybkie zmienianie miejsca pracy lub niekonsekwencja w prowadzeniu swojej ścieżki kariery. Jeśli otwarcie wyjaśnisz powody takiego stanu rzeczy, to niewygodne fakty przestaną działać na Twoją niekorzyść. Przy odrobinie szczęścia i odpowiedniej argumentacji mogą nawet przerodzić się w zaletę. Dowodzisz dzięki temu, że jesteś osobą otwartą, potrafisz przyjmować krytykę i zdajesz sobie sprawę ze swoich wad.

5. Jakie są wartości, którymi kieruje się firma?

Zapytaj nie tylko o misję i wartości organizacji, lecz także o zasady jakie panują w niej na co dzień. Każda ma przecież własną specyfikę np. dress code, sposób spędzania przerw obiadowych czy świętowania ważnych uroczystości. Pokażesz tym samym, że chcesz być częścią zespołu i pragniesz się z nim integrować.

To tylko niektóre z pytań, jakie możesz zadać na rozmowie o pracę. Pamiętaj, że odpowiednie przygotowanie stanowi jeden z elementów sukcesu. Po więcej porad zapraszamy na bezpłatne doradztwo zawodowe. Nasi specjaliści udzielą Ci bezpłatnej konsultacji – online lub w naszym biurze na ul. Traugutta 10 w Bielsku-Białej. Otrzymasz od nas szereg wskazówek jak efektywnie poszukiwać pracy, pomożemy Ci przygotować dokumenty aplikacyjne i przygotujemy Cię do rozmowy kwalifikacyjnej. Posiadamy także liczne oferty pracy, które z chęcią Ci przedstawimy. Umów się już dziś na bezpłatne doradztwo zawodowe! Zadzwoń: 727-555-155 lub napisz: rekrutacja@hrsigma.pl Czekamy na Ciebie!