Dlaczego nie dostałeś pracy?

Dlaczego nie dostałeś pracy?

Pytanie widniejące w tytule zadają sobie wszyscy, którzy uczestniczyli w procesie rekrutacji i, albo firma się do nich nie odezwała, albo nie otrzymali informacji o powodzie odrzucenia ich kandydatury. Kiedy zależy Ci na pracy w danej firmie i emocjonalnie zaangażowałeś się w cały proces naturalne jest, że poszukujesz takiej wiedzy. Jednakże, oprócz zaspokojenia ciekawości może ona dostarczyć także cennych wskazówek co możesz poprawić, aby następnym razem wypaść lepiej. Idealnie jest kiedy usłyszysz bezpośrednio od rekrutera dlaczego nie zostałeś zatrudniony, jednak niestety nie zawsze tak się dzieje. Zachęcamy więc do zapoznania się z najczęściej występującymi powodami odrzucenia aplikacji kandydata przez osoby odpowiedzialne za rekrutację.

1. Niewłaściwie przygotowane dokumenty aplikacyjne

            Bardzo często rekruter musi wyłonić spośród setek zgłoszeń zaledwie kilka osób do dalszego etapu. Można sobie tylko wyobrazić jak trudne i czasochłonne jest to zadanie. Po wstępnej weryfikacji pozostaje wiele kandydatów, którzy mają bardzo podobne doświadczenie. Z tego właśnie powodu istotne jest, aby Twoje CV oraz list motywacyjny wyróżniały się na tle innych. W żadnym wypadku nie stosuj jaskrawych kolorów lub skomplikowanych form graficznych, bo nie o takiego rodzaju wyróżnienie tutaj chodzi. Ważne jest, aby informacje zawarte w CV zostały podane w sposób zwięzły oraz przejrzysty. Kluczem do sukcesu jest dopasowanie swoich dokumentów pod konkretną ofertę pracy. Każdorazowo przed ich wysłaniem sprawdź jakie są zadania oraz wymagania na stanowisku i spraw, aby Twoje CV oraz list motywacyjny były „szyte na miarę”. W liście motywacyjnym zadbaj o dobre uargumentowanie dlaczego jesteś zainteresowany właśnie tą ofertą, szczególnie jeśli odbiega ona od Twojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego.

2.  Brak przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej

            Szczerze odpowiedź sobie na pytanie czy do każdej swojej rozmowy przygotowałeś się najlepiej jak potrafiłeś. Czy zebrałeś wszystkie informacje na temat firmy? Czy przestudiowałeś dokładnie ofertę pracy? Czy przygotowałeś się do pokazania swoich kompetencji na podstawie konkretnych przykładów? Podczas przechodzenia przez proces rekrutacji musisz mieć na uwadze to, że nie jesteś jedynym kandydatem. Umiejętności i swojej wiedzy nie zmienisz w kilka dni, jednak zawsze możesz przygotować się najlepiej jak jesteś w stanie w danym momencie.

3. Nie pokazałeś, że zależy Ci na pracy

            Umiejętność pokazania na rozmowie o pracę, że Ci na niej zależy jest niezwykle istotna. Kandydaci, którzy bardzo się stresują i są spięci mają to zadanie znacznie utrudnione. Warto znaleźć najlepszy dla siebie sposób, aby poradzić sobie z trudnymi emocjami, ponieważ mogą one przekreślić szansę na wymarzoną pracę. Rekruterzy mając do wyboru dwie osoby z analogicznym doświadczeniem i  kompetencjami wybiorą osobę co do której mają przekonanie, że będzie zaangażowana w swoją pracę i nie opuści firmy po okresie próbnym.

4. Nie pasujesz do zespołu

            Niestety, poza czynnikami na które masz wpływ, wciąż obecne w procesie rekrutacji pozostają te, na które nie jesteś w stanie wpłynąć. Jednym z nich jest Twoja osobowość i umiejętności miękkie, które posiadasz. Nawet jeśli jesteś świetnym kandydatem i doskonale wypadłeś na rozmowie wciąż możesz tej pracy nie otrzymać. Jednym z powodów może być to, że według osób odpowiedzialnych za rekrutację nie pasujesz do zespołu. Warto tutaj pamiętać o tym, iż nie ma takiej zasady, że osoby bardziej wygadane i energiczne zawsze pasują do każdego zespołu, a osoby ciche i spokojne zazwyczaj nie. Często może być zupełnie na odwrót, bo każdy zespół pracowników jest inny. Są firmy, które cenią sobie ekstrawertyków, ale są także takie, które częściej zatrudniają introwertyków. W tym wypadku wiele zależy od branży i ważne jest, aby trafić do takiej, w której Twoje mocne strony zostaną jak najlepiej wykorzystane.

Po więcej porad zapraszamy do nas, czyli do Agencji pośrednictwa pracy i pracy tymczasowej HR SIGMA. Nasi specjaliści udzielą Ci bezpłatnej konsultacji – online lub w naszym biurze na ul. Traugutta 10 w Bielsku-Białej. Otrzymasz od nas szereg wskazówek jak efektywnie poszukiwać pracy, pomożemy Ci przygotować dokumenty aplikacyjne i przygotujemy Cię do rozmowy kwalifikacyjnej. Posiadamy także liczne oferty pracy, które z chęcią Ci przedstawimy. Umów się już dziś na bezpłatne doradztwo zawodowe! Zadzwoń: 727-555-155 lub napisz: rekrutacja@hrsigma.pl Czekamy na Ciebie!