Drugi etap rekrutacji

Drugi etap rekrutacji – czego się spodziewać i jak się przygotować?

Drugi etap rekrutacji w postaci kolejnej rozmowy o pracę staje się coraz powszechniejszy, szczególnie na stanowiska średniego i wyższego szczebla. Zyskał on na popularności za sprawą pandemii, podczas której pierwszy etap jest przeprowadzany online, a kolejny już w siedzibie organizacji.

Często słyszymy od kandydatów, że druga rozmowa jest bardziej stresująca od tej pierwszej. Nic dziwnego, bo jeśli zostajesz zaproszony na kolejną rozmowę oznacza to, że zrobiłeś dobre wrażenie i jesteś bardzo poważnie rozważany do objęcia tego stanowiska. Na tym etapie udało Ci się pokonać część kandydatów, ale przed Tobą jeszcze sporo wysiłku, aby zdobyć wymarzoną pracę. Przeczytaj artykuł ekspertów Agencji Pośrednictwa Pracy i Pracy Tymczasowej HR SIGMA i dowiedz się czym charakteryzuje się druga rozmowa o pracę i jak się do niej przygotować!

Drugi etap rekrutacji może okazać się większym wyzwaniem niż poprzedni. Przy okazji pierwszej rozmowy rekruter koncentrował się na poznaniu cię, sprawdzeniu twoich kompetencji czy sprawdzeniu przebiegu twojej ścieżki zawodowej. Sposób w jaki zaprezentowałeś się podczas tego pierwszego spotkania spowodował, że zostałeś zaproszony na kolejne. Możesz spodziewać się, że w drugiej rozmowie będzie uczestniczyć więcej osób. Oprócz rekrutera może pojawić się twój potencjalny przyszły przełożony, a nawet ktoś z zarządu. To standardowa praktyka, bo nawet w dużej korporacji najważniejsze w niej osoby chcą poznać przyszłego pracownika i mieć wpływ na decyzję o jego zatrudnieniu.

Znalezienie się w drugim etapie to mały sukces, ale wakat jest tylko jeden, a w procesie wciąż bierze udział co najmniej dwóch kandydatów. Przygotowując się do spotkania zastanów się co mogłoby cię wyróżnić spośród innych osób, które podobnie jak ty, spełniają podstawowe wymagania i oczekiwania. Musisz pamiętać o tym, że nawet jeśli pod względem formalnym jesteś idealnym kandydatem, czyli masz wszystkie wymagane kompetencje, musisz jeszcze udowodnić, że pasujesz do organizacji. Dowiedz się jak najwięcej o organizacji i ludziach w niej pracujących. Kluczowe jest, abyś pokazał, że rozumiesz firmę, utożsamiasz się z jej wartościami i celem, do którego dąży. Przekuj to na swoją korzyść pokazując, że to właśnie ty jesteś idealnym dopełnieniem zespołu i całej firmy. 

Jak już zostało wspomniane, drugi etap zazwyczaj jest bardziej wymagający i stresujący. Rekruter wie już, że posiadasz odpowiednie kompetencje, więc teraz będzie chciał przetestować twoją osobowość. Możesz spodziewać się wielu wyzwań rzucanych w twoją stronę oraz stawiania cię pod presją. Rekruter już cię poznał, więc zna także twoje słabe strony i wie jak odpowiedziałeś na poprzednie pytania. Spodziewaj się więc, że może się do tego odnieść i wykorzystać twoje własne słowa, aby przetestować jak zachowasz się będąc na “celowniku”. Najważniejsze to nie wpadać w panikę, a na każde pytanie odpowiadać spokojnie i rzeczowo. 

Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne podczas rozmowy o pracę. Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej i zostać profesjonalnie przygotowany do działań na rynku pracy serdecznie zapraszamy do nas. Nasi specjaliści udzielą Ci bezpłatnej konsultacji – online lub w naszym biurze na ul. Traugutta 10 w Bielsku-Białej. Otrzymasz od nas szereg wskazówek jak efektywnie poszukiwać pracy, pomożemy Ci przygotować dokumenty aplikacyjne i przygotujemy Cię do rozmowy kwalifikacyjnej. Posiadamy także liczne oferty pracy, które z chęcią Ci przedstawimy. Umów się już dziś na bezpłatne doradztwo zawodowe! Zadzwoń: 727-555-155 lub napisz: rekrutacja@hrsigma.pl  Czekamy na Ciebie!