jak pracować efektywnie

Jak pracować efektywnie mając wiele zadań?

Multitasking, inaczej wielozadaniowość, to umiejętność wykonywania kilku rzeczy jednocześnie. Taka definicja tego słowa już na pierwszy rzut oka wydaje się nieco wadliwa. Czy aby na pewno człowiek jest w stanie poprawnie wykonywać więcej niż jedną czynność?

Jeśli założymy, że są to bardzo proste prace niewymagające od nas koncentracji, to na pewno jest to możliwe. Jednakże obecnie na rynku pracy zaczynają dominować stanowiska mocno wyspecjalizowane. Pracownicy muszą realizować zadania trudne i wymagające koncentracji oraz wysiłku. W takiej sytuacji wielozadaniowość lepiej zastąpić umiejętnością przełączania się pomiędzy zadaniami. Nasz ekspert przygotował dla was pięć wskazówek, jak rozwijać tą przydatną zdolność.

1. Skoncentruj się

Koncentracja jest kluczem do efektywności w miejscu pracy. Jeśli w chaosie spróbujesz robić kilka rzeczy jednocześnie przełączając się z jednego zadania w drugie, możesz spodziewać się rychłej porażki. Idealnie jeśli masz całe biuro dla siebie i możesz odciąć się od bodźców zewnętrznych po prostu zamykając drzwi. Niestety, na ten luksus może liczyć niewielu pracowników. Zawsze jednak możesz przeprosić swoich kolegów i założyć słuchawki, które równie skutecznie odetną cię od hałasu.

2. Pracuj z listą         

Kiedy każdego dnia otrzymujesz kolejne zadania do wykonania niemożliwym jest pamiętanie o nich wszystkich. Jeśli będziesz korzystać wyłącznie ze swojej pamięci, to prędzej czy później przegapisz jakiś termin. Pracując z listą odciążysz swój umysł i pozbędziesz się jednego stresu związanego z koniecznością pamiętania o wszystkim.

3. Pogrupuj zadania

Wyjątkowo trudno jest przełączać się między zadaniami, które są zupełnie różne. Jeśli tylko masz taką możliwość rozplanuj swoją pracę tak, aby w danym czasie poruszać się po jednym obszarze lub przynajmniej po dwóch podobnych. 

4. Ułóż zadania w hierarchii ich ważności

Zawsze masz do wykonania zadania, które charakteryzują się odmienną ważnością. Część z nich jest bardzo pilna, a część możesz odłożyć na lepsze czasy. Oczywistym jest, że w pierwszej kolejności powinieneś zająć się tymi, które muszą zostać wykonane jak najszybciej. Podobnie jak listę, warto mieć tę hierarchię zadań ściśle określoną i spisaną. Zyskasz dzięki temu całościowy obraz swoich zobowiązań, a kiedy otrzymasz nowe zadanie łatwiej je zaklasyfikujesz.

5. Utrzymuj koncentrację

Do efektywnego zarządzania swoją pracą niezbędne jest utrzymanie skupienia. Nawet jeśli będziesz postępować zgodnie z czterema poprzednimi punktami, to sprawdzając co chwilę maila nic z tego nie wyjdzie. Odrywanie się od pracy sprawia, że musisz wkładać dodatkowy wysiłek, aby powrócić do tego co robiłeś. Marnujesz w ten sposób swój czas oraz energię.

Po więcej porad zapraszamy do nas. Nasi specjaliści udzielą Ci bezpłatnej konsultacji – online lub w naszym biurze na ul. Traugutta 10 w Bielsku-Białej. Otrzymasz od nas szereg wskazówek jak efektywnie poszukiwać pracy, pomożemy Ci przygotować dokumenty aplikacyjne i przygotujemy Cię do rozmowy kwalifikacyjnej. Posiadamy także liczne oferty pracy, które z chęcią Ci przedstawimy. Umów się już dziś na bezpłatne doradztwo zawodowe! Czekamy na Ciebie!  https://hrsigma.pl/kontakt/