Jak dobrze przygotować list motywacyjny

[fluid][html typography=”H3 {line-height: 25.71428572px;font-size: 18px;}” tag_list_style=”bulletlist-6″]

W dobie, gdy czas stał się towarem deficytowym pracodawcy coraz rzadziej wymagają od potencjalnych pracowników listów motywacyjnych. Dlatego jeśli przy składaniu aplikacji wymagany jest ten dokument, to warto nad nim przysiąść i go dopracować.

O ile Curriculum Vitae jest wizytówką kandydata do pracy, o tyle list motywacyjnych powinien być prezentacją osoby aplikującej na dane stanowisko.

Co pisać w liście motywacyjnym?

List motywacyjny zawsze przygotowywany jest pod firmę, a bardzo często na konkretne stanowisko. Dlatego na wstępie trzeba ująć dane potencjalnego pracodawcy. Jeżeli znamy osobę, która zajmuje się rekrutacją w danym przedsiębiorstwie czy urzędzie warto podać jej personalia.

W liście motywacyjnym nie powielasz informacji z CV. Służy on szerszemu zaprezentowaniu siebie.

Nigdy, nawet, jeżeli aplikujesz na kilka stanowisk w tym samym urzędzie czy zakładzie pracy, nie wysyłaj tego samego listu motywacyjnego. To musi być za każdym razem inny test.

Zanim siądziesz do przygotowania tego dokumentu należy zapoznać się z firmą, do której chcesz go wysłać, stanowiskiem pracy, na które aplikujesz, wymaganiami, które musimy spełnić i oczekiwaniami, które stawia przyszły pracodawca. Dopiero wyposażony/a w taką wiedzę możesz stworzyć właściwy dokument.

Po umieszczeniu swoich danych, informacji o wykształceniu i podaniu ukończonej szkoły. Należy przejść do opisu dotychczasowej ścieżki kariery.

Jeśli na studiach oprócz nauki gdzieś pracowałeś/aś lub działałeś/aś społecznie, to warto to zaznaczyć. Ukończyłeś/aś kurs lub szkolenie, które przyda się na stanowisku, na które aplikujesz, należy to podkreślić. W czasie pracy w poprzednim miejscu zdobyłeś umiejętności, które teraz mogą zaprocentować.

Nie masz na nie „papierka”, ale wiesz, że faktycznie potrafisz wykonać to w sposób należyty, to list motywacyjny jest tym dokumentem, który „lubi” takie informacje.

Masz szerokie zainteresowania, które świadczą o twoim potencjale, nastawieniu na rozwój zawodowy, wytrwałości w dążeniu do celu, umiejętności przewodzenia grupie lub pracy w zespole, odpowiedzialności, kreatywności – pochwal się nimi.

Jeżeli z kolei posiadasz stopień niepełnosprawności list motywacyjny jest miejscem, w którym trzeba o tym wspomnieć.

Pamiętaj w liście motywacyjnym podkreślaj te informacje o wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach i zainteresowaniach, które będą pomocne w uzyskaniu zatrudnienia w tej konkretnej firmie lub na to konkretne stanowisko.

Na koniec warto dodać, iż uważasz, że doświadczenie, które już zdobyłeś/aś i umiejętności, które posiadasz będą przydatne na stanowisku, na które aplikujesz. Tobie natomiast pozwoli na dalszy rozwój zawodowy i podnoszenie kwalifikacji.

Czego nie pisać w liście motywacyjnym?

W liście motywacyjnym nie warto wspominać o kursach, szkoleniach czy stażach, które nie mają nic wspólnego ze ścieżką zawodową, którą teraz obierasz.

Pomiń informacje o dalekiej podróży, którą odbyłeś/aś w dzieciństwie i która jest już tylko mglistym wspomnieniem.

Nawet, jeśli z poprzedniej pracy zostałeś/aś zwolnieny/a, nigdy nie pisz źle o poprzednim pracodawcy.

Polecam następujące wpisy:

https://hrsigma.pl/blog/jak-skutecznie-szukac-pracy/

https://hrsigma.pl/blog/strefa-komfortu-bezpieczenstwo-i-stabilizacja-czy-aby-na-pewno/

https://hrsigma.pl/blog/strefa-geniuszu-czyli-pole-bitwy-dla-umyslu/

https://hrsigma.pl/blog/jak-stworzyc-cv-krok-po-kroku

[/html][/fluid]