Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej online?

Choć na rynku pracy obserwuje się znaczący spadek aktywności wiele firm nadal poszukuje nowych pracowników. Rekrutacje wciąż są prowadzone, ale od tych sprzed czasów pandemii odróżnia je to, że rozmowy kwalifikacyjne przeprowadzane są online z wykorzystaniem popularnych komunikatorów. Choć przebieg tego typu rozmów nie odbiega znacząco od dobrze znanego standardu,  to warto zwrócić uwagę na dodatkowe elementy, które pojawiają się w związku z taką formą komunikacji.

 

Rozmowa online nie jest luźniejszą formą rekrutacji!

Większość z nas czuje się w swoich domach pewnie i komfortowo, co z jednej strony może przyczynić się do poprawy wyniku rozmowy kwalifikacyjnej, ale z drugiej, może się też przyczynić do jej niepowodzenia. Aby  uniknąć negatywnego wyniku rozmowy należy pamiętać, że wszystkie zasady solidnego przygotowania  pozostają niezmienne.

Zapoznanie się z opisem stanowiska oraz wymaganiami wobec kandydata, przygotowanie się do odpowiedzi na standardowo zadawane pytania oraz zdobycie jak największej ilości informacji o firmie, to absolutna podstawa. Nie należy łudzić się, że podczas wirtualnej formy rozmowy w każdej chwili będzie można zerknąć w notatki bądź znaleźć odpowiedź na pytanie w wyszukiwarce. Rekruter natychmiast wyłapie wszelkie dodatkowe ruchy kandydata czy to, że cytuje on jakiś tekst zamiast odpowiedzieć własnymi słowami.

Nie można również liczyć na to, że rozmowa zostanie przeprowadzona bez włączonej kamery. Dla rekruterów jest to podstawowy warunek, bez którego niemożliwe jest ocenienie kompetencji kandydata, a wręcz zidentyfikowanie kto, tak naprawdę, znajduje się po drugiej stronie. Jeśli ktoś nie posiada osobnej kamery lub tej w laptopie, to nie istnieją żadne przeszkody, aby skorzystać z aparatu w telefonie komórkowym.

 

Wewnętrzny opór i lęk przed rozmowami poprzez komunikatory można pokonać!

Strach i niepewność przestaną nam towarzyszyć, jeśli przed rozmową kwalifikacyjną wszystko przetestujemy i upewnimy się, że sprzęt działa poprawnie. Jeśli nigdy nie korzystaliśmy z danego komunikatora, to warto oswoić się z nim wcześniej i poznać jego podstawowe funkcje. Bardzo istotna jest jakość połączenia, ustawienie głośności czy sprawdzenie działania naszego mikrofonu. Część komunikatorów ma funkcję rozmowy testowej, z której warto skorzystać, lub w przypadku jej braku, poprosić o pomoc kogoś znajomego.

Nie mniej istotne od kwestii natury technicznej jest to, jak prezentujemy się w kadrze. Kamera powinna zostać ustawiona w ten sposób, aby powstało półzbliżenie, czyli  ujęcie od klatki piersiowej lub ramion w górę. Podczas rozmowy należy zachowywać się dokładnie tak, jakby rozmowa odbywała się na żywo i utrzymywać stały kontakt wzrokowy z rozmówcą. Warto zwrócić uwagę nie tylko na siebie, ale również na to, co znajduje się na drugim planie. Jeśli tylko istnieje taka możliwość najlepiej, aby tło było jednolite, a za rozmówcą nie znajdowały się zbędne przedmioty. Przy braku takiej możliwości wiele komunikatorów (np. Skype) posiada opcję rozmycia tła, z której warto skorzystać.

 

Stwórz możliwie najlepsze warunki do rozmowy!

Obecna sytuacja spowodowała, że rozmowy online stały się podstawową formą komunikacji pomiędzy rekruterem a kandydatem. Jednocześnie jest ona na tyle nietypowa i kryzysowa, że każda ze stron może liczyć na wzajemne zrozumienie. Dla większości osób praca zdalna czy odbywanie biznesowych rozmów przez komunikatory nie jest standardowym działaniem. Oczywistym jest również to, że nie wszyscy posiadają w swoich domach idealne warunki do spotkań biznesowych. Nie należy więc obawiać się, że szczeknięcie psa czy wbiegnięcie do pokoju dziecka przekreśli szansę na stworzenie dobrego wrażenia. Jednakże, warto zrobić wszystko co możliwe, aby zaprezentować się profesjonalnie. Zapewnić sobie ciszę oraz spokój i poprosić domowników o współpracę. Nawet oglądanie przez kogoś filmu czy serialu przez Internet może spowodować problemy z płynnym łączem podczas rozmowy, co uniemożliwi sprawną komunikację.

 

Uczestnicz w rekrutacjach online!

Choć z rozmową kwalifikacyjną online mogą wiązać się dodatkowe trudność, to przy solidnym przygotowaniu nie ma powodów do obaw. Komunikatory internetowe mogą wręcz usprawnić i przyspieszyć cały proces rekrutacji.  Warto więc docenić komfort oraz wygodę, jaką zapewniają rekrutacje online i śmiało w nich uczestniczyć!

 

Zapraszam do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy na naszej stronie: https://hrsigma.pl/oferty-pracy