Kompetencje miękkie – czym są i jak je zaprezentować na rozmowie o pracę?

Kompetencje miękkie brzmią znajomo, ale masz mgliste pojęcie co tak naprawdę oznaczają? W Twojej głowie pojawiają się skojarzenia na temat pracy w zespole lub komunikatywności – bardzo dobrze. Jednak czy wiesz jak zaprezentować te umiejętności na rozmowie kwalifikacyjnej i przekonać rekrutera, że to właśnie Ty powinieneś zostać zatrudniony? Przeczytaj artykuł i od eksperta z Agencji Pośrednictwa Pracy i Pracy Tymczasowej HR SIGMA dowiedź się jak to zrobić!

Na początek warto nakreślić różnicę pomiędzy kompetencjami twardymi a miękkimi. Twarde, to takie, na posiadanie których mamy mocne dowody i bez wątpienia wiemy, że możemy się nimi pochwalić. Zaliczyć do nich można ukończone szkoły, kursy, szkolenia, znajomość obsługi programów czy znajomość języka obcego. Posiadanie przez Ciebie tych kompetencji bardzo łatwo sprawdzić podczas rozmowy o pracę i często stanowią one warunek niezbędny do zatrudnienia Cię na danym stanowisku. Wszystko przebiega inaczej w przypadku kompetencji miękkich. W odróżnieniu od poprzednich są one nieuchwytne, czasami trudne do nazwania, a ich ocena jest podatna na subiektywizm. Co więcej, są one analizowane przez rekrutera cały czas – od momentu, w którym przekroczysz próg firmy do momentu, w którym ją opuścisz. 

Z doświadczenia jako rekruter wiem, że kandydaci często są sfrustrowani faktem, że nie dostali oferty pracy mimo, że spełniali wszystkie podstawowe wymagania. Niestety, kandydatów, którzy potrafią obsługiwać dany program komputerowy czy znają język obcy jest bardzo wielu. To właśnie Twoje kompetencje miękkie, czyli Twoja osobowość jest czymś co wyróżnia Cię na tle innych. Musisz wiedzieć jaką osobą jesteś i uświadomić sobie, że nie będziesz pasować do każdej organizacji czy zespołu. Zadaniem rekrutera jest sprawdzenie nie tylko tego czy wykonasz wszystkie zadania na danym stanowisku, ale też czy będzie Ci się dobrze pracowało w zespole, do którego trafisz. Nie sztuką jest znalezienie pracownika, a dla Ciebie pracy, na chwilę, lecz to, żeby przerodziło się to w długofalową współpracę z której obie strony będą zadowolone. 

Tak jak już wspomniałam, wyzwanie pojawia się na etapie zaprezentowania konkretnych umiejętności miękkich podczas tej krótkiej rozmowy kwalifikacyjnej. Zapewne wiesz, że podstawą jest pewność siebie, nienaganny strój, dobre przygotowanie i pozytywne nastawienie. Jednak to nie wystarczy, aby udowodnić, że dobrze pracujesz w zespole, potrafisz zarządzać swoim czasem pracy czy efektywnie radzisz sobie z problemami. Najlepszą taktyką w tym wypadku jest opowiedzenie rekruterowi o sytuacjach, w których wykazałeś się posiadaniem konkretnych kompetencji miękkich. Przed rozmową przejrzyj jeszcze raz ogłoszenie o pracę i zwróć uwagę co było napisane w wymaganiach na danym stanowisku. Istnieje duża szansa, że właśnie o to zostaniesz zapytany. Sięgnij więc pamięcią wstecz i przeanalizuj sytuacje, które pojawiły się w poprzedniej pracy. Jeśli idziesz na rozmowę o pierwszą pracę, to poszukaj przykładów ze szkoły/uczelni lub nawet z życia codziennego.

Zastosuj się do naszych rad i sam przekonaj się jaki będzie efekt Twoich kolejnych rozmów o pracę. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę zajrzyj do nas. Nasze biuro znajduje się zaraz obok dworca autobusowego i kolejowego w centrum Bielska-Białej (ul. Traugutta 10). Nasze drzwi zawsze pozostają otwarte dla wszystkich szukających swojego miejsca na rynku pracy, a konsultacje przez nas prowadzone są całkowicie bezpłatne i do niczego nie zobowiązują!https://www.facebook.com/hrsigma1