Od nowego roku wzrost płacy minimalnej oraz obowiązek rejestracji umowy o dzieło

Od 1 stycznia wzrosła płaca minimalna, pojawił się również obowiązek rejestrowania umów o dzieło w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wzrost płacy minimalnej to również większe dodatki pracownicze oraz wpływy do budżetu z różnego rodzaju kar.

Od nowego roku wzrasta płaca minimalna. Już w lutym najmniej zarabiający pracownicy otrzymają pensje według nowej stawki, czyli 2800 brutto, co daje 2062 zł na rękę. Stawka godzinowa według nowych stawek wyniesie 18,30 zł  brutto na godzinę, co na rękę daje 15 zł przy umowie o dzieło oraz 12 zł przy umowie zleceniu. Pracujący w pełnym wymiarze na umowę o dzieło zarobią minimalnie 2419 zł netto, a na umowę zlecenie nie mniej niż 2318 zł na rękę.

Ze względu na przeliczanie od podstawy płacy minimalnej wzrosną również dodatki za pracę w nocy, zasiłek chorobowy, za czas gotowości pracownika do pracy i przestój, odszkodowania, wypłaty za odbywane praktyki, odprawy za zwolnienia grupowe, kwoty wolne od potrąceń komorniczych za wyjątkiem dłużników alimentacyjnych, wzrośnie wysokość kary za brak OC w pojeździe, większe będą również kary skarbowe.

od 1 stycznia 2021 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji umów o dzieło. O zawarciu takiej umowy należy poinformować ZUS wypełniając prosty wniosek, który możemy przesłać drogą elektroniczną – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych. Umowy zawarte od 1 stycznia 2021 r. trzeba wykazać w specjalnym formularzu RUD (zgłoszenie umowy o dzieło). Należy go złożyć w ciągu 7 dni od zawarcia umowy. Formularz można przekazać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.