Rozmowa telefoniczna – pierwszy kontakt z rekruterem

Wysłałeś swoje CV do wielu firm, odbierasz telefon, a nazwa stanowiska i firmy nic Ci nie mówi? Jeśli doświadczyłeś takiej sytuacji ten artykuł jest dla Ciebie.

Wbrew pozorom ten pierwszy, telefoniczny kontakt jest niezwykle istotny w Twoich staraniach o pracę. Możesz go wykorzystać, aby zrobić pierwsze dobre wrażenie, ale też bardzo łatwo możesz jeszcze przed rozmową znacznie zmniejszyć swoje szanse na otrzymanie pracy.
Poniżej znajdziesz garść wskazówek jak przygotować się do rozmowy telefonicznej!

Zapisz dane firm, do których aplikowałeś!

Po wysłaniu kilkunastu aplikacji trudno będzie Ci pamiętać nazwy wszystkich firm oraz konkretne nazwy stanowisk, na które aplikowałeś. Warto więc spisać te dane na kartce i mieć ją zawsze przy sobie. Dzięki temu nie zostaniesz zaskoczony i nie sprawisz wrażenia osoby, która wysyła CV wszędzie gdzie to możliwe.

Polecam także krótko opisać czym zajmuje się dana firma i jaki zakres obowiązków oraz wymagań został podany w ogłoszeniu. Bardzo często rekruterzy już na etapie rozmowy telefonicznej przeprowadzają wstępną selekcję kandydatów, a pytanie „czy pamięta Pan/Pani czym zajmuje się nasza firma?” lub „dlaczego sądzi Pan/Pani że poradzi sobie z zadaniami na tym stanowisku?” mogą się pojawić. Ponadto, dzięki spisaniu tych danych uporządkujesz w głowie informacje na temat swojego doświadczenia i mocnych stron, a to pozwoli Ci na lepsze zaprezentowanie swojej kandydatury.

Bądź gotowy na telefon w każdej chwili!

Wyćwicz w sobie nawyk odbierania wszystkich telefonów i załóż, że każdy z nich to potencjalny pracodawca. Kiedy spodziewasz się telefonu w sprawie pracy upewnij się, że jest on naładowany, a dźwięk połączenia dobrze słyszalny. Nie martw się jeśli nie zdążysz odebrać połączenia lub nie będziesz mieć takiej możliwości. Nie przekreśla to Twojej szansy na pracę, ale pod warunkiem, że oddzwonisz najszybciej jak to możliwe.

Przemyśl także, w jaki sposób chciałbyś zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. Zabawny tekst nagrany na poczcie głosowej lub muzyka na czekanie raczej nie wywrze dobrego wrażenia na rekruterze. Jeśli chcesz zaprezentować się jako osoba profesjonalna zweryfikuj powyższe elementy i odpowiednio przygotuj swój telefon.

Zadbaj o komfortowe warunki do rozmowy!

Jeśli telefon zadzwoni akurat w niefortunnym momencie, a Ty nie możesz rozmawiać w komfortowych warunkach przeproś rekrutera i poproś o możliwość rozmowy w innym terminie. Przeprowadzenie rzeczowej rozmowy na ruchliwej ulicy może okazać się wręcz niemożliwe, a zakłócenia negatywnie wpłyną na jakość rozmowy. Jeśli w takich warunkach czegoś nie dosłyszysz nie obawiaj się poprosić o powtórzenie.

Rozmowa telefoniczna jest najczęściej zaledwie rozmową wstępną, ale warto wykorzystać ją aby zrobić dobre wrażenie jeszcze przed właściwą rozmową kwalifikacyjną. Nie traktuj jej jako luźniejszej formy, lecz podejdź do niej z powagą uważając na swój ton i sposób wypowiedzi. Odbierając telefon w sprawie pracy podczas wylegiwania się na leżaku Twoje poczucie zrelaksowania może bardzo łatwo przenieść się na Twój sposób prowadzenia rozmowy. Jak tylko zorientujesz się, że odebrałeś telefon w sprawie pracy przyjmij odpowiednią postawę.

Zapraszamy na doradztwo zawodowe do agencji pracy HR SIGMA

Mamy nadzieję, że wszystkie wskazówki pomogą Wam w znalezieniu pracy i sprawią, że każdy pracodawca zaprosi Was na rozmowę rekrutacyjną, która zakończy się sukcesem. Gdybyście potrzebowali pomocy w stworzeniu CV lub przygotowaniu do konkretnej rozmowy kwalifikacyjnej zapraszamy do Agencji pracy HR SIGMA. Świadczymy bezpłatną usługę doradztwa zawodowego i posiadamy wiele ofert pracy, które z chęcią zaprezentujemy podczas osobistego lub zdalnego kontaktu. Kontakt telefoniczny pod numerem telefonu: 727 555 155 lub w naszym biurze po wcześniejszym umówieniu się na spotkanie.