Zaczynasz swoją pierwszą pracę? Poznaj swoje prawa!

Pierwsza praca to zawsze bardzo ważny moment w życiu każdego z nas. Towarzyszy mu poczucie niezależności, ekscytacji, lecz także niepokoju i niepewności. W dzisiejszym artykule przedstawiamy aspekty z zakresu prawa pracy, które powinna znać każda osoba wkraczająca na rynek pracy.

W sieci znaleźć można mnóstwo informacji na temat prawa pracy. W niniejszym artykule nie chcemy koncentrować się na rodzajach umów o pracę czy urlopach. Z łatwością można znaleźć mnóstwo publikacji na ten temat. Zamiast je powielać przekażemy Wam praktyczne, mniej znane informacje i wyjaśnimy wiele aspektów, o które często pytają nas nasi pracownicy.

1. Ile umów na okres próbny?

Jeżeli firma oferuje zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, to zazwyczaj pierwsza taka umowa jest na okres próbny. Jest to powszechny zabieg, który pozwala sprawdzić pracodawcy, jak w praktyce nowy pracownik sprawdzi się na swoim stanowisku oraz czy wpisze się w zespół. Z drugiej zaś strony, pracownikowi daje to taką samą możliwość przetestowania czy praca w danej firmie mu odpowiada. Umowa na okres próbny może zostać zawarta na maksymalnie trzy miesiące. Ponadto, taka umowa może zostać zawarta tylko raz z danym pracodawcą. Wyjątek w tej kwestii stanowi przejście na inne stanowisko z nowym zakresem obowiązków.

2. Minimalne wynagrodzenie za pracę

Dla osób rozpoczynających pracę bardzo ważne pozostaje wynagrodzenie. W 2022 roku minimalne wynagrodzenie dla pracownika zatrudnionego na pełen etat wynosi 3010 zł brutto. Jeżeli masz mniej niż 26 lat, to na rękę zarobisz 2 363.56 zł. Jednakże, stanowi to oczywiście minimum tego co możesz zarobić. Zawsze stawka powinna być uzależniona od kwalifikacji posiadanych przez pracownika, rodzaju wykonywanej pracy oraz ilość i jakość jej wykonania. Do wynagrodzenia zasadniczego mogą przysługiwać rozmaite premie czy dodatki.

3. Ile dni urlopu wypoczynkowego na początek?

Kolejna kwestia, którą warto mieć na uwadze rozpoczynając swoją pierwszą pracę, jest urlop wypoczynkowy. Niestety, do pełnego urlopu, czyli 26 dni w danym roku kalendarzowym, należy posiadać staż pracy co najmniej 10 lat. Na szczęście, do stażu pracy wlicza się lata zdobywania wykształcenia – jest to, w zależności od rodzaju uzyskanego wykształcenia, od 3 do aż 8 lat. Przykładowo, jeśli ukończyłeś szkołę wyższą, to musisz przepracować tylko dwa lata, aby uzyskać pełny urlop. Ważne jest również to, że w przypadku pierwszej pracy prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 urlopu pełnego, czyli przysługującego za cały rok kalendarzowy. Oznacza to, że jeśli zacząłeś pracę w marcu, to w maju nie będziesz mógł wziąć na przykład 10 dni urlopu, bo jeszcze nie nabędziesz do niego prawa.

4. Kto płaci za wstępne badania lekarskie?

Niezależnie od tego jaki rodzaj pracy będziesz wykonywać, przed rozpoczęciem pracy musisz wykonać badania lekarskie. Ich zakres uzależniony jest od warunków pracy, a więc od występowania czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy na danym stanowisku. Pamiętaj, że koszt badań lekarskich pokrywa pracodawca. Ponadto, powinieneś otrzymać jeden z egzemplarzy skierowania na badania – może okazać się pomocne przy zmianie pracy. Jeśli czynniki szkodliwe na nowym stanowisku będą takie same jak na dotychczasowych, wtedy nie jest konieczne wykonanie nowych badań.

Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej i zostać profesjonalnie przygotowany do działań na rynku pracy serdecznie zapraszamy do nas. Nasi specjaliści udzielą Ci bezpłatnej konsultacji – online lub w naszym biurze na ul. Traugutta 10 w Bielsku-Białej. Otrzymasz od nas szereg wskazówek jak efektywnie poszukiwać pracy, pomożemy Ci przygotować dokumenty aplikacyjne i przygotujemy Cię do rozmowy kwalifikacyjnej. Posiadamy także liczne oferty pracy, które z chęcią Ci przedstawimy. Umów się już dziś na bezpłatne doradztwo zawodowe! Zadzwoń: 727-555-155 lub napisz: rekrutacja@hrsigma.pl  Czekamy na Ciebie!