Czego unikać podczas rozmowy o pracę?

Rozmowa o pracę to mały sukces w poszukiwaniu pracy – spośród wielu kandydatów to właśnie Ciebie rekruter pragnie bliżej poznać. Choć na temat rozmowy rekrutacyjnej krąży już wiele wskazówek i porad, to wciąż jesteśmy świadkami nieodpowiedniego zachowania bądź braku przygotowania. Spóźnienie, nieodpowiedni strój, nieznajomość podstawowych informacji dotyczących firmy czy pytanie na wstępie o zarobki, to oczywiste błędy, które negatywnie wpływają na wynik rozmowy. Jednakże są inne, nieco subtelniejsze i być może mniej znane, lecz wciąż popełniane przez kandydatów. Zapoznaj się z artykułem, aby ich uniknąć i nie stracić swojej szansy na drodze do wymarzonej pracy!

1. Nerwowa lub uboga mowa ciała

Każdej rozmowie o pracę towarzyszy stres. To zrozumiałe, ponieważ każdemu kandydatowi zależy na jej pozytywnym wyniku. Jednak warto opracować skuteczne sposoby radzenia sobie ze stresem, ponieważ ta umiejętność również jest oceniana przez rekrutera. Jeżeli kandydat nie radzi sobie podczas rozmowy, to można przypuszczać, że nie poradzi sobie również podczas ważnej rozmowy z klientami firmy lub pokona go pierwsza stresowa sytuacja.

Nerwowe kręcenie się w krześle, strzelanie długopisem czy skubanie skórek wokół paznokci to z pewnością zachowania, od których należy powstrzymać się na rozmowie. Bardzo ważna jest mowa ciała, która świadczyć będzie o twoim spokoju, pewności siebie i sile. Siedź prosto, utrzymuj kontakt wzrokowy i zachowaj pozytywne usposobienie, a twoje szanse na pomyślne przejście procesu rekrutacji na pewno zostaną zwiększone.

2. Zawiłe i nieszczere odpowiedzi na zadane pytania

Jeżeli w twoim życiorysie znajdują się jakieś niejasności lub fakty świadczące na twoją niekorzyść, to bądź przygotowany, że rekruter może o to zapytać. Już przed rozmową miej gotowe odpowiedzi, ponieważ zacinanie się, kluczenie czy niepewność przy odpowiedzi nie wzbudzi zaufania osoby po twojej drugiej stronie. Mów głośno, wyraźnie i jasno, a pokażesz, że trudne i niewygodne pytania wcale dla ciebie takimi nie były.

3. Poufałość i wdawanie się w osobiste szczegóły

Część kandydatów ma przeświadczenie, że skoro postawa zamknięta jest odczytywana negatywnie, to należy być w pełni otwartym i wyluzowanym. Tymczasem rozmowa kwalifikacyjna to sytuacja oficjalna i biznesowa, a przyjaznej i miłej atmosfery nie należy nadużywać. Kandydat i rekruter biorą udział w spotkaniu w określonym celu – aby wzajemnie się poznać i zdecydować czy nawiązać współpracę. Przy odpowiadaniu na pytania należy o tym pamiętać i pozostać w sferze zawodowej. Długie opowieści o historii swego życia lub skomplikowanej sytuacji osobistej są nie na miejscu. Bądź szczery, ale miej na uwadze również to, że pewne fakty należy zachować dla siebie (np. to że pilnie potrzebujesz pracy, bo ściga cię komornik).

Mamy nadzieję, że te wskazówki okażą się pomocne podczas rozmowy o pracę. Gdybyś chciał dowiedzieć się więcej i zostać profesjonalnie przygotowany do działań na rynku pracy serdecznie zapraszamy do nas, czyli do Agencji Pośrednictwa Pracy i Pracy Tymczasowej HR SIGMA. Nasi specjaliści udzielą Ci bezpłatnej konsultacji – online lub w naszym biurze na ul. Traugutta 10 w Bielsku-Białej. Otrzymasz od nas szereg wskazówek jak efektywnie poszukiwać pracy, pomożemy Ci przygotować dokumenty aplikacyjne i przygotujemy Cię do rozmowy kwalifikacyjnej. Posiadamy także liczne oferty pracy, które z chęcią Ci przedstawimy. Umów się już dziś na bezpłatne doradztwo zawodowe! Czekamy na Ciebie!