Przerwy w zatrudnieniu – jak o nich mówić?

Przerwy w zatrudnieniu to temat, który spędza sen z powiek znacznej części osób poszukujących pracę. Zdarzyć mogą się każdemu, ale niewielu wie jak poradzić sobie z nimi podczas tworzenia CV oraz na dalszym etapie rekrutacji już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jak skutecznie odpowiedzieć na ofertę pracy mając luki w życiorysie? Ile informacji ujawnić podczas rozmowy z rekruterem? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!

A może się do nich nie przyznawać?

Przerw w zatrudnieniu nie można próbować ukryć, bo stanowi to wykroczenie z powodu którego pracodawca może domagać się odszkodowania w przypadku, kiedy podejmie decyzję o zatrudnieniu osoby, która zataiła te informacje. Jednakże, wielu rekruterów niestety odrzuca takiego kandydata już na etapie selekcji CV. Jak więc sobie w tej sytuacji pomóc? Warto zrobić wszystko, aby podkreślić jak najwięcej swoich mocnych stron. Jeśli posiadasz jakieś osiągnięcia na poprzednich stanowiskach to warto w jednym lub dwóch zdaniach je opisać – szczególnie jeśli są one mierzalne i możesz pochwalić się konkretnymi danymi. Taki zabieg skutecznie odciągnie uwagę rekrutera od ewentualnych przerw, które zdarzyły się w Twoim życiu zawodowym. Dodatkowo lub zamiennie możesz dodać w swoim CV sekcję “Streszczenie osiągnięć”, co pozwoli wzmocnić Twoją kandydaturę. Pamiętaj także, aby spis zatrudnień rozpocząć od tego najbardziej aktualnego.

Jak odpowiadać na niewygodne pytania?

Jeśli zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, to na niej na pewno możesz się spodziewać pytania o brak ciągłości zatrudnienia. Osoba odpowiedzialna za zrekrutowanie odpowiedniego pracownika chce zminimalizować ryzyko, że firma zatrudni kogoś tylko na chwilę. Musisz więc już przed rozmową przygotować odpowiedź na takie pytanie i warto postawić na szczerość. Nie należy być w tej kwestii nadgorliwym, bo rekruter nie oczekuje całej historii Twojej choroby. Jeżeli taki właśnie był powód dłuższej przerwy w zatrudnieniu, to wystarczy, że o tym wspomnisz i jednocześnie zadeklarujesz, że w tej chwili jesteś już w pełni sił i w gotowości do pracy.

Kolejnym częstym powodem jest redukcja etatów, która niestety Cię nie ominęła. Na pewno ten powód nie będzie świadczył na Twoją niekorzyść, jednak możesz spodziewać się pytania jak wykorzystałeś okres, w którym nie chodziłeś do pracy. Ten czas bowiem jest doskonałą okazją na podniesienie swoich kwalifikacji, na przykład poprzez uczestnictwo w kursie doszkalającym.

Opieka nad dzieckiem lub chorym członkiem rodziny, to również częsty powód luki w zatrudnieniu. Częściej dotyczy on kobiet, które żywią przekonanie, że z pewnością będzie stanowiło to przeszkodę w powrocie na rynek pracy. Tymczasem, jest to zupełnie naturalny i zrozumiały powód, dla którego odłożyło się na bok na jakiś czas karierę zawodową. Wiele osób już na etapie CV informuje pracodawcę o swojej osobistej sytuacji (na przykład posiadanych dzieciach), ale lepiej kwestię tę pozostawić na bezpośrednie spotkanie. Rekruter nie ma prawa pytać o to wprost, ale w kontekście przerw w zatrudnieniu warto podać realny powód oraz podkreślić swoją gotowość do pracy i krótko wspomnieć jak obecnie wygląda sytuacja życiowa (na przykład dziecko jest już w wieku szkolnym). 

Niestety, bardzo częstym powodem przerw widocznych w CV jest praca bez odpowiedniej umowy tzw. “na czarno”. Kandydaci są niepewni czy mogą o tym wspominać, ale w przypadku starań o nową pracę na pewno warto to zrobić (wyjątek: rozmowa odbywa się na stanowisko urzędnicze). Rekruterzy są zorientowani w realiach rynku pracy i nie będą tym zaskoczeni. Szczerość może w tym wypadku zaowocować otrzymaniem pracy, bo zatrudnienie bez umowy to wciąż praca, którą kandydat wykonywał.

Mamy nadzieję, że te informacje pomogą Wam w skutecznym poszukiwaniu pracy. Na pewno nie wymieniliśmy wszystkich powodów, dlatego po więcej porad zapraszamy do nas. Nasi specjaliści udzielą Ci bezpłatnej konsultacji – online lub w naszym biurze na ul. Traugutta 10 w Bielsku-Białej. Otrzymasz od nas szereg wskazówek jak efektywnie poszukiwać pracy, pomożemy Ci przygotować dokumenty aplikacyjne i przygotujemy Cię do rozmowy kwalifikacyjnej. Posiadamy także liczne oferty pracy, które z chęcią Ci przedstawimy. Umów się już dziś na bezpłatne doradztwo zawodowe!