Okres próbny

Okres próbny w nowej pracy – jak go przetrwać?

Poszukiwania nowej pracy to stresujący czas dla większości z nas. Zdobycie wymarzonego stanowiska wydaje się być końcem tej drogi, jednak najczęściej przed nami jeszcze okres próbny. Zwyczajowo trwa on trzy miesiące i stanowi prawdziwy test obietnic złożonych podczas rozmowy o pracę. Jakich zasad przestrzegać, aby zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kolejnej umowy? Przeczytaj artykuł naszego eksperta!  

1. Zadbaj o dobre pierwsze wrażenie

Niestety, ale w sytuacjach oficjalnych Twój wygląd zewnętrzny ma ogromne znaczenie. Warto dowiedzieć jakie panują zasady w danej firmie, bo niekoniecznie musisz od razu wbijać się w garnitur czy garsonkę. Jednakże pojawianie się w pracy w schludnym, czystym, wyprasowanym ubraniu to absolutna podstawa niezależnie od tego co masz na sobie. Odpowiedni ubiór oraz zadbanie o siebie będzie świadczyć o Twoim profesjonalizmie. Podobna zasada dotyczy innych drobnych kwestii chociażby spóźnień. Czasami zdarzą się każdemu, ale lepiej wystrzegać się ich w pierwszych tygodniach nowej pracy. Pamiętaj, że w nowej firmie masz czystą kartę. Przełożeni i koledzy/koleżanki z zespołu poznają Cię tylko po tym co zaprezentujesz w tym krótkim czasie.

2. Poznaj firmę, do której wkraczasz

Wdrożenie do zespołu powinien zapewnić Ci pracodawca, ale nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam wykazał inicjatywę. Postaraj się zebrać jak najwięcej informacji o kulturze i zwyczajach całej organizacji, ale też zespołu do którego wchodzisz. Porozmawiaj ze swoim przełożonym jak widzi on Twoją rolę w zespole i czego od Ciebie oczekuje. Zadbaj także o to, aby jak najlepiej poznać swój zespół i zdobyć jego zaufanie. Dzięki temu już na starcie zdobędziesz niezbędne wsparcie  i pomoc, a relacje osobiste i zawodowe z członkami zespołu to nierzadko klucz do odniesienia sukcesu.

3. Bądź elastyczny

Jeżeli nie zaczynasz pierwszej swojej pracy, lecz już którąś z kolei, w dodatku na podobnym stanowisku, to prawdopodobnie masz już utarte schematy działania. Musisz być przygotowany na to, że w nowej firmie pewne kwestie rozwiązywane są w inny sposób. Wykaż się umiejętnością słuchania i w razie potrzeby zmodyfikuj swoje zachowanie, tak aby wpasować się w nową organizację. Nie zakładaj, że Twoje sposoby działania są z góry lepsze, bo często jedno zadanie można wykonać na wiele sposobów i za każdym razem będzie dobrze.

4. Zaangażuj się

Okres próbny to czas na wzmożony wysiłek. Jesteś nową, nieznaną osobą, która musi dołączyć do już istniejącej struktury. Doskonałym sposobem na pokazanie się z jak najlepszej strony jest wykazanie inicjatywy. Nie czekaj aż ktoś przydzieli Ci zadanie albo pokaże jak coś wykonać, tylko sam szukaj takich okazji i pytaj co możesz dla kogoś zrobić. Wykazuj zainteresowanie tym co dzieje się w firmie i angażuj się w dodatkowe aktywności jeśli tylko masz taką możliwość. Z pewnością jako nowa osoba możesz wnieść do firmy nową jakości i nowe pomysły. Nie obawiaj się proponować nowych rozwiązań, ale zwróć uwagę w jaki sposób je przedstawiasz, aby nie sprawić wrażenia osoby „wiedzącej lepiej” i wywyższającej się. Taką pełną zaangażowania postawą pokażesz, że zależy Ci na pracy i chcesz stać się częścią zespołu.

Po więcej porad zapraszamy do nas. Nasi specjaliści udzielą Ci bezpłatnej konsultacji – online lub w naszym biurze na ul. Traugutta 10 w Bielsku-Białej. Otrzymasz od nas szereg wskazówek jak efektywnie poszukiwać pracy, pomożemy Ci przygotować dokumenty aplikacyjne i przygotujemy Cię do rozmowy kwalifikacyjnej. Posiadamy także liczne oferty pracy, które z chęcią Ci przedstawimy. Umów się już dziś na bezpłatne doradztwo zawodowe! Czekamy na Ciebie!